باشگاه ترجمه

آیا سارتر در اواخر عمر خداباور شده بود؟

نویسنده:
از سال ۱۹۸۰ میلادی که «نوول ابزرواتور» اقدام به انتشار گفت‌وگوی سارتر با «بنی لوی» فیلسوف، نویسنده و دستیار کرد شگفتی گسترده‌ای بین مخاطبان سارتر و دوستان او به‌خصوص دوبوار ایجاد شد...
از سال ۱۹۸۰ میلادی که «نوول ابزرواتور» اقدام به انتشار گفت‌وگوی سارتر با «بنی لوی» فیلسوف، نویسنده و دستیار کرد شگفتی گسترده‌ای بین مخاطبان سارتر و دوستان او به‌خصوص دوبوار ایجاد شد.
سارتر در این مصاحبه به بحث در مورد نکاتی همچون روابط میان فردی و شرایط اجتماعی پرداخت. همچنین نظرات او در مورد آینده‌ی جهان و خدا موجب تعجب بسیاری از طرفدارانش شد. این گفت‌وگو تا حدی نشانگر تطابق نظریات سارتر و لویس بود.
این کتاب و نظرات متفاوت سارتر در بین استادان فلسفه‌ی دانشگاه‌های سراسر جهان نیز مورد بحث قرار گرفته و بارها در مورد آن مقالات و گزارش‌هایی منتشر شده است. البته بیشتر از آن‌که این نظرات او در جهان منتشر شود دیدگاه‌های سابق او مورد توجه رسانه‌ها و مخصوصا انتشارات‌های فلسفی دانشگاه‌های دنیا قرار گرفته است.
برای مثال زمانی که تصمیم به انتشار یک پرونده در مورد تغییرات دیدگاه‌های خداباور سارتر گرفته شد با جمع کثیری از استادان دانشگاهی در 20 دانشگاه برتر جهان در عرصه‌ی فلسفه مکاتباتی ایمیلی صورت گرفت که اکثر پاسخ‌های دریافت شده از این استادان مطرح، حاکی از این بود که بسیاری از آن‌ها حتی اسم اثر را هم نشنیده و تغییرات دیدگاه‌های سارتر را مطالعه نکرده‌اند...ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code