گزارش خبری

تمدن‌سازی تصویرسازی می‌خواهد

نویسنده:
به بهانه‌ی سینمای ابوالقاسم طالبی، کارگردان انقلابی، در خردنامه‌ی این شماره میزبان میزگردی با حضور منتقدین سینما آقایان سعید مستغاثی، سیدمحمد حسینی و دکتر محمدحسین ساعی، استاد دانشگاه بودیم و قرار بود تا در مورد سه اثر «یتیم‌خانه‌ی ایران»، «قلاده‌های طلا» و «به کجا چنین شتابان» گفت‌وگو کنیم...
به بهانه‌ی سینمای ابوالقاسم طالبی، کارگردان انقلابی، در خردنامه‌ی این شماره میزبان میزگردی با حضور منتقدین سینما آقایان سعید مستغاثی، سیدمحمد حسینی و دکتر محمدحسین ساعی، استاد دانشگاه بودیم و قرار بود تا در مورد سه اثر «یتیم‌خانه‌ی ایران»، «قلاده‌های طلا» و «به کجا چنین شتابان» گفت‌وگو کنیم. دامنه‌ی بحث، از سینمای انقلاب و سینمای روشنفکری تا هالیوود و جهانی شدن را در برگرفت و اساتید نظرات خود را پیرامون این موضوعات بیان کردند. در ادامه مشروح این میزگرد از منظرتان خواهد گذشت.

خردنامه: دلیل اصلی‌ای که ما به سراغ آقای طالبی رفتیم، فیلم «یتیم‌خانه‌ی ایران» بود. در پرونده‌ای هولوکاست ایرانی را بررسی کردیم و در آن، مدل تاریخ‌نگاری معاصر ایران و چرایی نپرداختن به این واقعه، از زوایای مختلفی مورد مداقه قرار گرفت.
منتها شخص آقای طالبی چند ویژگی دارند؛ یکی بحث انقلابی بودن ایشان است که در کارهایشان مشهود است و یکی هم بحث زبان‌شناسی و روحیه‌ی استکبارستیزی‌شان بود. بعد از فتنه سراغ «قلاده‌های طلا» رفتند. جایی که خیلی از خواص فکری جامعه باید حضور می‌داشتند و بحث را باز می‌کردند و روشنگری می‌کردند اما سکوت کرده بودند، ایشان به اندازه‌ی وسع خود به این سوژه پرداخت. در بحث یتیم‌خانه هم به همین شکل بود. در «به کجا چنین شتابان» هم بحث فساد اقتصادی و بانکی را دنبال کرده بودند. این سه اثر برای ما مهم بود و می‌خواهیم بدانیم چه چیزی پشت این فکر بوده است و پروژه‌ی آقای طالبی در این سینما چیست؟ سوال مهم‌تر این‌که طیف روشنفکری که این اندازه ادعای وطن‌پرستی دارد چه شده است که چنین مسئله‌ی بزرگی را کاملا بایکوت کرده است و در نهایت یک فرد انقلابی پیدا می‌شود و یک روایت سینمایی از چنین کشتار فجیعی ارائه می‌کند؟
حسینی: من فکر می‌کنم ایشان در انتخاب موضوع، فرد دغدغه‌مندی است. جزء معدود فیلمسازهایی است که برایش موضوع نسبت به عوامل حاشیه‌ای اصالت دارد. یعنی موضوع خیلی خاصی را انتخاب می‌کند. درباره‌ی موضوعات مورد نظر ایشان صحبت کنیم و بعد سراغ یتیم‌خانه‌ی ایران، قلاده‌های طلا و سریال به کجا چنین شتابان برویم...ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code