گزارش خبری

زوال امکان تفکر در جهان مدرن

نویسنده: محمدحسین پرتویان
الکساندر دوگین را عقل پوتین معرفی می‌کنند. برخی نیز او را مرد پشت پرده‌ی روسیه می‌دانند. او تاثیر بسیار زیادی بر رئیس‌جمهور و دانشمندان روسیه دارد تا جایی که پوتین از سال 2013 تاکنون مواضعش را در سیاست خارجی و داخلی بر اساس ایدئولوژی دوگین پایه‌گذاری کرده و روی همکاری با شرق و مقابله با سیاست‌های غربی متمرکز شده است...
الکساندر دوگین را عقل پوتین معرفی می‌کنند. برخی نیز او را مرد پشت پرده‌ی روسیه می‌دانند. او تاثیر بسیار زیادی بر رئیس‌جمهور و دانشمندان روسیه دارد تا جایی که پوتین از سال 2013 تاکنون مواضعش را در سیاست خارجی و داخلی بر اساس ایدئولوژی دوگین پایه‌گذاری کرده و روی همکاری با شرق و مقابله با سیاست‌های غربی متمرکز شده است. او یک کتاب بسیار مهم با نام «تئوری چهارم سیاست» دارد. برخی اصطلاحات مورد علاقه‌ی دوگین مثل «محافظه‌کاری» و «روسیه‌ی جدید» بارها نیز توسط پوتین تکرار شده است. این فیلسوف پنجاه چهارساله دیدگاه خود را با عنوان اوراسیایی‌گری معرفی می‌کند. ایده‌ای که براساس آن نگاه روسیه باید به جای غرب بر گسترش همکاری‌ها با شرق بخصوص کشورهایی که در گذشته عضو شوروی سابق بوده‌اند، متمرکز باشد. در تئوری مرد پشت پرده‌ی روسیه جایگاه مهمی برای رابطه  با ایران در نظر گرفته شده است. هرچند ایران در همگرایی اوراسیاگرایی به حساب نمی‌آید اما به عقیده‌ی دوگین متحد و شریک مهم روسیه در میان کشورهای جهان است. او چندی پیش در مصاحبه‌ای، در مورد علاقه‌اش به ایران و فعالیت‌هایش می‌گوید: «کاری که من در 20 سال گذشته انجام داده‌ام، دفاع‌کردن از ایران در داخل روسیه بوده است. من حامی بی‌قید و شرط مواضع سیاسی ایران هستم به این علت که ایران کشوری بسیار مهم و شریکی با اهمیت ژئوپلیتیک برای روسیه است.» به نظر می‌آید این فیلسوف از مهم‌ترین مهره‌ها در تعیین سیاست‌های روسیه است و علاقه‌ی ویژه‌ای به همکاری با ایران برای ایستادگی در مقابل غرب دارد. البته افراد بسیاری هم وجود دارند که حرف‌های او را افراطی دانسته‌اند و او را به افراطی‌گری متهم می‌کنند. چندی پیش گفت‌وگویی تصویری را با دوگین در رابطه با موضوع وضعیت و جایگاه علوم انسانی در جهان ترتیب دادیم که در ادامه متن این گفت‌وگو با این فیلسوف مطرح روسیه را می‌خوانید.
  •  جناب دوگین از نظر شما آینده‌ی فلسفه و علوم انسانی در جهان چگونه خواهد بود؟
تصور من آن است که ما اکنون در دورانی تاریخی و ویژه‌ قرار داریم. در این دوران فکر کردن به شکل سیستماتیک به مردم دستور داده می‌شود و این روش اکنون در دنیا از طریق تمدن‌های مختلف هم پذیرفته شده و دنبال می‌شود.
فلسفه مرکز و قلب تمدن است. اکنون ما در حال نزدیک شدن به پایان تفکر در دنیا هستیم. ما به انتهای تفکر در دنیا نزدیک می‌شویم. این مسئله به چه معنی است؟
مردم فکر می‌کنند اما در اصل این تصور آن‌هاست که دارند فکر می‌کنند در حالی که فکر کردن از آن‌ها گرفته شده است...ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code