پرونده

نشست مفهوم‌شناسی مدیریت جهادی

مدیریت جهادی بر پایه حضور مردم شکل می گیرد

نویسنده:
مقام معظم رهبری، سال 1393 را سال «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» نامیدند...
مقام معظم رهبری، سال 1393 را سال «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» نامیدند. ایشان در سال‌های گذشته نیز بارها بر کار و مدیریت جهادی تأکید فراوان داشته و آن را از شاخصه‌های مسئولیت در نظام اسلامی دانسته‌اند. در واقع «مدیریت جهادی» در منظومه‌ی فکری رهبر معظم انقلاب، نه یک شعار که هویت اصلی مدیریت نظام است. تلاش بی‌وقفه در به‌کارگیری مؤثر و کنترل فعالیت‌های افراد، مبتنی بر مبارزه در تمام عرصه‌های علمی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و.... با نیت الهی، جهت نیل به اهداف والای جامعه و رفع موانع موجود، «مدیریت جهادی» نام دارد. تفاوت اصلی مدیریت جهادی با سایر نظام‌های مدیریتی در پیش فرض‌ها و مبانی فکری و عقیدتی آن است. در این نظام مدیریتی، احکام دین مبین اسلام به عنوان راهبردی برای زندگی و شاخصی برای سنجش حیات مطلوب در نظر گرفته شده و هدف این نظام مدیریتی، پیاده‌سازی ارزش‌ها در جامعه به منظور تبدیل آن‌ها به کیفیت زندگی است. مدیریت جهادی با مصرف‌گرایی، اشرافی‌گری، سستی، تنبلی، بی‌حالی و انحراف از مسیر آرمان‌گرایی ایمانی، تغایر داشته و بلکه با آن مبارزه می‌کند، در حالی که در شیوه‌های مدیریتی دیگر که عمدتاً محصول فرهنگ سرمایه‌داری است، جامعه به سمت مصرف‌گرایی، اشرافیت، بی‌عدالتی، اصالت لذت و انحراف از آرمان‌های انسانی، سوق داده می‌شود. اساس مدیریت جهادی بر تاکید بر معنویت و ارزش‌های اخلاقی، اسلامی و انسانی بنا شده؛ درحالی که در نظام‌های مدیریتی دیگر، اخلاق به عنوان وسیله مطرح بوده و تا زمانی کاربرد دارد که در راستای اهداف آن نظام مدیریتی بوده باشد. مدیریت جهادی برخلاف شیوه‌های مدیریتی دیگر، فرهنگی خاص و سبکی از زندگی است که دین ‌محوری، ولایت‌مداری ایثار، مردم‌گرایی، خودباوری، تکلیف‌مداری و... از جمله ثمرات عینی آن در جامعه است. مدیر جهادگر در مرتبه‌ی نخست بر جنبه‌های انسانی سازمان توجه داشته و نظام مدیریتی خود را برای تعالی انسان‌ها پایه‌ریزی می‌کند. در نشست پیش رو که با حضور دکتر سیدجواد میری، جامعه‌شناس و عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، دکتر اصغر مهاجری، جامعه‌شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز و دکتر علیرضا چیت سازیان، عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) برگزار شد، به بررسی محاسن و معایب مدیریت جهادی و تفاوت آن با دیگر روش‌های مدیریتی و همچنین آینده‌ی مدیریتی ایران اسلامی پرداختیم.
  •  خردنامه: همان‌طور که اساتید محترم می‌دانند، بحث ما در مورد روش‌های مدیریتی حاکم بر جامعه‌ی ایران در دوران جمهوری اسلامی ایران است. برای اولین سؤال و نقطه‌ی آغاز بحث می‌خواهیم از مدیریت جهادی دوران دفاع مقدس آغاز کنیم. ویژگی‌های مدیریت جهادی در دوران دفاع مقدس چه بوده، چه معایب و محاسنی داشته و چرا ادامه پیدا نکرده است؟
میری: اولین نکته‌ای که می‌توان در مورد مدیریت جهادی دوران دفاع مقدس گفت این است که باید ببینیم در چه بستری این اتفاق افتاده است؟ انقلابی رخ داده بود و تمام سازمان‌ها و نهادها و شاکله‌ی جامعه به گونه‌ای از هم باز شده یا پاشیده شده بود. دوباره می‌خواستیم جامعه‌ای با ایدئولوژی، ساختار و رهبری و مدیریت دیگری را سازماندهی کنیم. از طرف دیگر حالت تمرکززدایی در حال اتفاق افتادن است در کردستان مسأله داریم، در ترکمن صحرا مسأله داریم، وضعیتی در داخل کشور در حال رخ دادن است و علاوه بر این، قدرت‌های جهانی هم سمت‌وسوی دیگری نسبت به انقلاب می‌گیرند. این را هم نباید فراموش کنیم که وقتی انقلاب رخ داد، در خلأ که نبوده، بلکه در یک فضای جهانی بوده؛ که جنگ سرد و کمپ کاپیتالیسم و اردوگاه شرق و شوروی در آن فعال است. شوروی در سال 1980 مرزهای ایران با افغانستان را اشغال کرد و آمریکا هم از طرف دیگر با عراق و هم‌پیمانان خود کمربند سرخ را طراحی کرد. در چنین وضعیتی ما با جنگ هم روبه‌رو شدیم و می‌خواهیم هم جنگ و هم کشور را مدیریت کنیم. از سوی دیگر اتفاقات دیگری در داخل ساماندهی نیروهای انقلاب در حال رخ دادن است. تا روز پیروزی انقلاب، وحدت کلمه‌ای در بین نیروهای انقلابی وجود داشت. تنها چیزی که همه بر روی آن تأکید داشتند رفتن شاه بوده است؛ حالا هم که شاه رفته است و سیستم جدید در حال مستقر شدن است. شاه رفت و سیستم جدید حاکم شد. در این زمان بحث تقسیم قدرت پیش می‌آید و هر کسی به اندازه‌ی خود سهمی از دستاوردهای انقلاب می‌خواهد و در میان این تغییر و تحولات و فعل و انفعالات، اتفاق دیگری هم رخ می‌دهد. سفارت آمریکا هم اشغال می‌شود و این کار نشان می‌دهد جهت‌گیری انقلاب ایران اگرچه که چپی نیست اما رنگ‌وبوی ضد استعماری و ضد امپریالیستی دارد...ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code